niedziela, 15 czerwca 2014

Chaber bławatek (Centaurea cyanus)


Chaber bławatek, występuje na polach uprawnych, nieużytkach i łąkach. Często wskaźnik gleb ubogich w wapń. Jedna roślina wytwarza ok 700 - 1600 nasion. Zbiera się kwiaty rano w słoneczny dzień po osuszeniu. Płatki kwiatów, suszy się w zacienionym ciepłym miejscu o silnym obiegu powietrza. Przechowywanie w suchym i zacienionym miejscu w hermetycznym pojemniku.

Napar można stosować zewnętrznie i wewnętrznie, ma działanie lekko przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wewnętrznie ma działanie moczopędne i pozytywnie wpływa na problemy nerkowe. Zewnętrznie do okładów na oczy (zapalenie spojówek).

Napar z chabru do picia:
Zalać 1 łyżkę 1 szklanką wrzącej wody, odstawić na 15 min i odcedzić. Pić rano i wieczorem po pół szklanki. Można też zastosować przegotowaną ostudzoną wodę i postawić na słonecznym miejscu na 1-2 dni. Można ostudzony napar stosować na oczy również.

Mieszanka na oczy:
4 łyżki chabru, 3 łyżki ziela świetlika, 2 łyżki kwiatu rumianku. Zalać 2 łyżki takiej mieszanki szklanką wrzącej wody. Odcedzić po 15 min, przemywać ciepłym okładem oczy.

Mieszanka moczopędna:
50 gr chabru, 50 gr liści porzeczki czarnej, 25 gr kwiatów mniszka, 25 gr robinii akacjowej i 25 gr ziela pięciornika gęsiego. Zalać 2-3 łyżki ziół, 3 i 1/2 szklankami wody letniej. Ogrzewać do wrzenia, potem pod przykryciem 5 min gotować na małym ogniu. Odstawić na 10 min, przefiltrować i przelać do termosu. Pić 2/3 do 1 szklanki 3-4 razy dziennie między posiłkami jako środek moczopędny lub w kamienicy nerkowej.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz